O warsztatach

Letnie warsztaty Ha!artu "Piksel i lira" były serią spotkań z literaturą cyfrową, podczas którychu uczestnicy poznawali różne sposobom bycia pisarzem w otoczeniu cyfrowych mediów. W trakcie trzech bloków, na które podzielono warsztaty, poznaliśmy strategie artystyczne stosowane przez autorów literatury cyfrowej [od egotycznej autopromocji po altruistyczną terapię], praktyczne sposoby wykorzystania sieciowych skryptów i oprogramowania autorskiego w tworzeniu poezji i prozy, podstawowe reguły samodzielnej publikacji na nośniki cyfrowe. Prezentowane też były utwory z multimedialnej serii Korporacji Ha!art w swoich pierwotnych, brudnopisowych wersjach analogowych oraz jako finalny produkt na ekranie.

Ważnym, trwałym i długoterminowym rezultatem warsztatów ma szansę być kolaboracyjna powieść hipertekstowa, której zręby uczestnicy tworzyli w części praktycznej. Tematem ogólnym utworu jest najgorętszy dzień lata. Różni narratorzy opowiadać będą różne historie w obrębie tak zakreślonej ramy tematycznej, z możliwym wykorzystaniem dźwięku, grafiki, video i geolokacji. Praca nad powieścią, włączywszy to konsulatacje i porady drogą e-mejlową z autorami najciekwszych propozycji, stanowi najważniejszy element zdalanej części warsztatów. Powieść ma szansę zostać opublikwoana na portalu Ha!art w 2014 roku. Zapraszamy do twórczej zabawy i do przeglądania warsztatowych materiałów.

Warsztaty odbyły się w księgarniach partnerskich Narodowego Centrum Kultury w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie i Krakowie. Prowadzący: Mariusz Pisarski - badacz hipertekstu literackiego, członek Electronic Literature Organization oraz Association for Computing Machinery, autor książki "Xanadu. Hipertekstowe przemiany prozy". Książka i warsztaty finansowane są przez Narodowe Centrum Kultury.

Jeśli nie udało ci się być na warsztatach a chciałbyś uczestniczyć w ich dalszej części, czyli w pisaniu wspólnej powieści, proszę zaznajom się z materiałami (audio, plus prezentacja nr 1 i nr 3), pobierz i wypełnij formularz ćwiczeń stylistycznych i przyślij go na adres mariusz.pisarski [ ma ł pa] ha.art.pl. Serdecznie zapraszam!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury –  Kultura – Interwencje